sobota, 24 stycznia 2015

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej - obalam 7 mitów z internetu

Nowy Rok - czas postanowień, wyzwań i zmian na lepsze. Wśród nich często - szukanie nowej pracy. Proces ten nie jest łatwy i stanowi kwintesencję naszego współczesnego życia: szybkiego, powierzchownego i opartego na pozorach.

O zdjęciu, pic. by Karolina Świtek
Czy nam się to podoba czy nie, na rozmowie kwalifikacyjnej obie strony (i pracodawca, i kandydat) bazują na swoim, bardziej lub mniej wykreowanym, profesjonalnym i biznesowym wizerunku. Podobnie jak w przypadku zawodnika, który przygotowuje się do biegu, tak i w przypadku starania się o pracę, to START JEST KLUCZOWYM CZYNNIKIEM WYGRANEJ.

Czy potrzeba przekonywać, że do rozmowy kwalifikacyjnej należy się przygotować? W sieci znajdziecie milion poradników jak to dobrze zrobić. Niemniej, jak to w sieci - oprócz trafnych porad, jest też wiele MITÓW i nieprawdziwych informacji, które tu i teraz zamierzam obalić.  


Chcesz dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Jasne, że tak. W końcu przypomina ona trochę pierwszą randkę, na której wzajemne uwodzenie jest podstawą interakcji;) Pomimo tych starań i stanu najwyższej gotowości często kilka sekund (dokładnie 7) wystarczy, by stwierdzić, że dana osoba kompletnie nie nadaje się na wyznaczone stanowisko. Od czego to zależy?


Badania wskazują jasno, że mamy zaledwie 7 sekund na wywarcie tzw. PIERWSZEGO WRAŻENIA.


Raz, Dwa, Trzy, Cztery, Pięć, Sześć i Siedem. I już. 


Jak już raz ktoś sobie o nas wyrobi zdanie w ramach pierwszego wrażenia - bardzo trudno to zmienić. A na rozmowach kwalifikacyjnych w ogóle nie ma na to czasu. Dlatego tak ważne jest, by nie popełnić błędu w czasie tych PIERWSZYCH 7 SEKUND. Potem, w gruncie rzeczy, możemy robić co chcemy;) Obalmy zatem 7 powszechnych mitów z internetu na temat tego, jak dobrze wypaść na rozmowę kwalifikacyjną.  

 1 mit na 1 sekundę;)

MIT 1
Czarno - białe ubranie jest najbardziej eleganckim i odpowiednim na rozmowę kwalifikacyjną.
Czarny sweterek / marynarka i biała koszula były idealnym zestawem na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego. Jednak w świecie biznesu obowiązują nieco inne zasady. Biel i czerń to kolory podkreślające rangę spotkania i odpowiednie na wieczór. I jakkolwiek rozmowa kwalifikacyjna jest ważnym spotkaniem, to jednak NIE jest to spotkanie UROCZYSTE. Jest to zwykłe dzienne i powszednie spotkanie biznesowe. A na takie najlepiej sprawdzają się kolory GRANATOWY i SZARY: przykład i przykład.  

MIT 2
Włosy u kobiet powinny być spięte w kok.
Koki kojarzą się mi babciowo i dzisiaj nie są już szczytem elegancji. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by mieć rozpuszczone włosy, nawet jeśli są długie, na rozmowie kwalifikacyjnej. Zadbajmy jedynie, by były zadbane i uczesane. Piszę o tym, bo nie lubię wiązać włosów i przez lata męczyłam się z różnymi uczesaniami. Dziś wiem, że to kompletnie nie ma żadnego znaczenia.

Pomóż wykopać ten artykuł: WYKOP


MIT 3
Nogi powinny być zakryte rajstopami, jeśli jesteś w spódnicy.
Promuję gołe nogi i stopy w świecie biznesu - chociaż pogoda nie sprzyja;) Z dzieciństwa chyba jeszcze mam wyniesioną niechęć do rajstop i ciężko mi z tym walczyć. A im jestem starsza, tym mniej walczę z własnym ciałem i przeczuciem;)
Jeśli jest Ci wygodnie w rajstopach / pończochach lub jest zimno i nie masz ochoty marznąć - oczywiście załóż rajstopy. Na prawdę warto słuchać siebie - jeśli będziesz czuć się komfortowo na rozmowie kwalifikacyjnej, dużo łatwiej przyjdzie Ci odpowiadać na wszystkie trudne pytania.

MIT 4
Załóż kolory stonowane, które nie będą rzucać się w oczy
Kolory to temat rzeka. Wszystko zależy od tego, na jakie stanowisko aplikujesz i w jakich kolorach jest Ci dobrze. Ważniejsza, niż banalne wskazówki dotyczące "stonowanych" kolorów jest profesjonalna analiza kolorystyczna, która pozwoli Ci dobrać odpowiednie kolory do Twojej karnacji, figury i kształtu twarzy. "Oprawa" w postaci garnituru czy sukienki powinna być w kolorach biznesowych, ale dodatki (koszule, torebki, buty itd.) powinny być dobrane do indywidualnie wg zasad analizy kolorystycznej.

MIT 5
Kobieta powinna założyć spodnie - wygląda w nich bardziej elegancko
Tak, taką poradę również znalazłam w internecie... Dziewczyny - zakładamy to, w czym czujemy się najbardziej komfortowo. Jeżeli na co dzień biegasz w spódnicach i sukienkach - taki właśnie strój załóż też na rozmowę. Ważniejsze od tego co założysz, jest to jak to założysz. Analiza proporcji sylwetki i podstawowe zasady stylistyczne pozwolą Ci tak dobrać spódnicę i pozostałe elementy garderoby, że będziesz czuć się swobodnie, a jednocześnie elegancko. Uogólnianie tutaj jest krzywdzące - i każdy taką analizę powinien przeprowadzić sam dla siebie, z pomocą profesjonalistów lub internetu (tylko z rozsądkiem!;)

MIT 6
Buty u kobiet - zawsze na obcasie
Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że gdy zakładam buty na obcasie - czuję, że jestem w pracy.  Co nie oznacza, że jeżeli ktoś ma odpowiednią sylwetkę, tzn. długie, szczupłe nogi - nie będzie wyglądać bardzo elegancko i kobieco w sztybletach. Jeszcze raz podkreślę zatem, by wybrać obuwie adekwatnie do sylwetki i by czuć się w nim wygodnie, a nie ślepo wierzyć w porady z internetu.

MIT 7
Pewność siebie jest kluczem do sukcesu.
 Bycie pewnym siebie na co dzień - nie przestraszonym i zalęknionym, ale i nie przesadnie zarozumiałym i wręcz bezczelnym - jest bardzo trudną sztuką. A co dopiero w takiej stresującej sytuacji, jaką jest wnikliwa ocena podczas rozmowy kwalifikacyjnej? Zaryzykuję stwierdzenie, że jest to wręcz niemożliwe dla większości z nas - zwykłych śmiertelników.

Zamiast zatem zgrywać kowboja / kowbojkę - co wygląda sztucznie, śmiesznie, a czasem nawet strasznie - lepiej się przyznać, że bardzo nam zależy na pracy i dlatego trochę się denerwujemy. Na pocieszenie powiem Wam, że rekruter też się stresuje. Również ma swoich przełożonych, oczekiwania, presje, plany...Jedziecie na tym samym wózku.


To tyle ode mnie dla Was na dziś. Bądź sobą, bo tylko prawdziwy wizerunek biznesowy skrojony na miarę Twoich potrzeb i oczekiwań przyniesie Ci sukces i satysfakcję!

Jeśli treści z tego wpisu są wg Ciebie interesujące i mogą pomóc komuś, kogo znasz - udostępnij go na swoim FB.

Jestem ciekawa Waszych opinii - zgadzacie się, że pierwsze wrażenie na rozmowie jest ważne? Korzystacie z porad z internetu? A może chcecie podzielić się swoimi doświadczeniami? Co u Was "zadziałało" na rozmowie, a co nie?

Czekam na komentarze poniżej!

Wasza Jo. :*


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz sprawia, że moje serce bije szybciej :*
Every comment makes my heart beat faster :*