niedziela, 13 stycznia 2013

Profesjonalny wizerunek"Tak się staram, pracuję ciężko, a nikt mnie nie docenia"

"Inne osoby zarabiają więcej, pomimo że mają ode mnie mniejsze doświadczenie i wiedzę"

"Klienci nie traktują mnie poważnie"

Jeśli myślimy tak o sobie, to może znaczyć, że nie przywiązujemy wystarczającej wagi do naszego profesjonalnego wizerunku. "Ludzie ciągle obserwują nasze zachowanie i formułują teorie o naszych kompetencjach, charakterze i zaangażowaniu, które są błyskawicznie rozprzestrzeniane w naszym miejscu pracy. Czemu zatem nie wpłynąć na proces kształtowania owych teorii na temat tego kim jesteśmy i co możemy osiągnąć". (Laura Morgan Roberts, źródło: Harvard Business School, http://hbswk.hbs.edu/item/4860.html)

Dbanie o swój wizerunek, czyli świadome zarządzanie tym, jak inni nas odbierają, jest istotną umiejętnością w dzisiejszym bardzo dynamicznym i zróżnicowanym świecie. Może się przejawiać zarówno w trosce o zewnętrzny wygląd, jak i w rozwoju własnych kompetencji i umiejętności oraz w sposobie komunikowania się z otoczeniem.

Pierwsze wrażenie w dynamicznym środowisku biznesowym


Pokolenie naszych rodziców, czyli dzisiejszych 50 czy 60-latków, mogło budować swoją pozycję w firmie przez wiele dziesiątków lat. Dzisiaj mamy na to często zaledwie trzy miesiące - długość trwania umowy na okres próbny. W tym czasie rzadko osiągamy konkretne wyniki, które mogłyby świadczyć o naszych kompetencjach czy doświadczeniu. Jest to jednak wystarczający okres, w którym możemy zbudować swój pozytywny profesjonalny wizerunek zarówno wewnątrz firmy, jak i w kontakcie z klientami.

"Pierwsze wrażenie", które wywieramy, ma niezwykle silne, aczkolwiek często niedoceniane, znaczenie. Ponosimy jego konsekwencje często wiele miesięcy, a nawet lat. Tylko od nas zależy, czy te konsekwencje będą pozytywne dla nas, czy też negatywne.

W kolejnych postach będę przybliżać strategie kształtowania własnego wizerunku w zakresie wyglądu oraz ogólnie pojętej komunikacji z otoczeniem w środowisku biznesowym. Wiedzę czerpię w większości z własnego doświadczenia, przebytych szkoleń i literatury.

Zapraszam również do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Jestem tu, by się uczyć, także od Was.   


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz sprawia, że moje serce bije szybciej :*
Every comment makes my heart beat faster :*