niedziela, 10 lutego 2013

5 zasad klasycznego ubioru
5 - to symbol klasycznej elegancji od czasów Coco Chanel.

Poniżej subiektywnie dobranych 5 zasad, którymi chcę się kierować w dążeniu do wypracowania własnego stylu i wizerunku.


1. "Elegance is refusal." Coco Chanel

Klasyczny ubiór można definiować na wiele sposobów. Jednym z nich jest pojęcie elegancji.
Jej synonimami są prostota, umiar, harmonia, dyskrecja, naturalność. Jednocześnie, gdy rozejrzymy się wokół, powszechnie dostępny asortyment sklepów z odzieżą daleki jest od wyżej wspomnianych określeń. Raczej dominuje dziś bogactwo wzorów, faktur czy kolorów oraz błyszczących dodatków. Czasem wystarczy zatem nie założyć kilku dodatków czy części garderoby, by wyglądać elegancko i profesjonalnie.


2. "Fashion's fade. Style is eternal." Yves Saint Laurent

Moda jest bardzo zwodniczym doradcą. Umiejętne korzystanie z podpowiedzi aktualnych trendów wymaga wbrew pozorom dużej wiedzy, wyczucia i znajomości własnej predyspozycji. Pamiętać należy bowiem, że doskonale leżące na modelkach wzorzyste legginsy czy sukienki o krojach figur geometrycznych nie na każdym będą wyglądać dobrze. Wypracowanie własnego stylu jest czasochłonne. Nie można opierać zatem własnego stylu na aktualnych trendach, które mogą przestać obowiązywać już w następnych sezonie. Stylowy wygląd jest ponadczasowy i składa się z klasycznych elementów garderoby.


3. "Isn't elegance forgetting what one is wearing?" Yves Saint Laurent
Kluczowe w ubiorze jest stworzenie idealnego tła dla twarzy. Nic co mamy na sobie nie powinno odwracać uwagi od twarzy. To twarz jest centrum wizerunku i należy zapewnić jej odpowiednią oprawę. Dlatego klasyczny strój to proste, harmonijne kroje, stonowane, naturalne kolory, tkaniny o tradycyjnej fakturze oraz z umiarem dobrane dodatki. Wszystko po to, by wyglądać nienagannie i tworzyć wizerunek, który jest spójną całością.


4. "Elegance is not about being noticed, it's about being remembered." Habeeb Akande
Liczne zdjęcia, jakie są robione znanym osobom na tzw. "ściankach" czy czerwonych dywanach, powodują wyścig w kreacjach i stylizacjach. Najłatwiej i najtaniej jest wyróżnić się krzykliwym lub skandalicznym strojem. Idea "posiadania swoich pięciu minut" dla wielu jest celem samym w sobie i dążenie do bycia zauważonym staje się masowym trendem. Stworzenie natomiast trwałego wizerunku, który sprawi że zostaniemy zapamiętani na długo, a nasz sukces nie będzie jedynie krótkotrwałym epizodem - jest prawdziwą wartością i celem, do którego warto dążyć.


5. "The difference between style and fashion is quality."  Giorgio Armani
Najwyższa jakość tkanin, kroju i wykonania ubrań jest kwintesencją klasycznego stroju. Jest również absolutnym fundamentem profesjonalnego wizerunku.
 
Jodie Foster wybiera markę Armani: "I don't need to be the flashiest person in the room, just the most confident."
Ubranie ma za zadanie zrekompensować nasze niedostatki. Zarówno te dotyczące naszej sylwetki czy figury, jak i te w zakresie naszych cech charakteru, osobowości czy wręcz umiejętności. Poczucie pewności siebie, szczególnie w biznesie czy polityce jest niezbędne. W tak dynamicznie zmieniającym się świecie nie zawsze jesteśmy w stu procentach przygotowani do każdego spotkania czy wystąpienia. Nie zawsze jesteśmy także urodzonymi mówcami i czasem może nam brakować wrodzonego wdzięku i czaru:) Odpowiednio dobrany i skomponowany strój tworzący całość z naszym profesjonalnym wizerunkiem - pomoże nam wybrnąć z kłopotliwych sytuacji, doda odwagi i pewności siebie, o jaką byśmy się nie podejrzewali mając na sobie jedynie np. dres.

2 komentarze:

  1. Ciekawy artykuł. Blog zapowiada się ciekawie. Powodzenia, będę zaglądać:)

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz sprawia, że moje serce bije szybciej :*
Every comment makes my heart beat faster :*