Nowy Rok - czas postanowień, wyzwań i zmian na lepsze. Wśród nich
często - szukanie nowej pracy. Proces ten nie jest łatwy i
stanowi kwintesencję naszego współczesnego życia: szybkiego, powierzchownego i opartego na pozorach.
![]() | |
O zdjęciu, pic. by Karolina Świtek |
Czy nam się to podoba czy nie, na rozmowie kwalifikacyjnej obie
strony (i pracodawca, i kandydat) bazują na swoim, bardziej
lub mniej wykreowanym, profesjonalnym i biznesowym wizerunku. Podobnie jak w przypadku zawodnika, który przygotowuje się do biegu, tak i w przypadku starania się o pracę, to START JEST KLUCZOWYM CZYNNIKIEM WYGRANEJ.
Czy potrzeba przekonywać, że do rozmowy kwalifikacyjnej należy się
przygotować? W sieci znajdziecie milion poradników jak to dobrze
zrobić. Niemniej, jak to w sieci - oprócz trafnych porad, jest też
wiele MITÓW i nieprawdziwych informacji, które tu i teraz zamierzam
obalić.
Chcesz dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?
Jasne, że tak. W końcu przypomina ona trochę pierwszą randkę, na której wzajemne uwodzenie jest podstawą interakcji;) Pomimo tych starań i stanu najwyższej gotowości często kilka sekund (dokładnie 7) wystarczy, by stwierdzić, że dana osoba kompletnie nie nadaje się na wyznaczone stanowisko. Od czego to zależy?
Badania wskazują jasno, że mamy zaledwie 7 sekund na wywarcie tzw. PIERWSZEGO WRAŻENIA.
Raz, Dwa, Trzy, Cztery, Pięć, Sześć i Siedem. I już.
Jak już raz ktoś sobie o nas wyrobi zdanie w ramach pierwszego wrażenia - bardzo trudno to zmienić. A na rozmowach kwalifikacyjnych w ogóle nie ma na to czasu. Dlatego tak ważne jest, by nie popełnić błędu w czasie tych PIERWSZYCH 7 SEKUND. Potem, w gruncie rzeczy, możemy robić co chcemy;) Obalmy zatem 7 powszechnych mitów z internetu na temat tego, jak dobrze wypaść na rozmowę kwalifikacyjną.
1 mit na 1 sekundę;)
MIT 1
Czarno - białe ubranie jest najbardziej eleganckim i odpowiednim na rozmowę kwalifikacyjną.
Czarny sweterek / marynarka i biała koszula były idealnym zestawem na rozpoczęcie i zakończenie roku szkolnego. Jednak w świecie biznesu obowiązują nieco inne zasady. Biel i czerń to kolory podkreślające rangę spotkania i odpowiednie na wieczór. I jakkolwiek rozmowa kwalifikacyjna jest ważnym spotkaniem, to jednak NIE jest to spotkanie UROCZYSTE. Jest to zwykłe dzienne i powszednie spotkanie biznesowe. A na takie najlepiej sprawdzają się kolory GRANATOWY i SZARY: przykład i przykład.
MIT 2
Włosy u kobiet powinny być spięte w kok.
Koki kojarzą się mi babciowo i dzisiaj nie są już szczytem elegancji. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by mieć rozpuszczone włosy, nawet jeśli są długie, na rozmowie kwalifikacyjnej. Zadbajmy jedynie, by były zadbane i uczesane. Piszę o tym, bo nie lubię wiązać włosów i przez lata męczyłam się z różnymi uczesaniami. Dziś wiem, że to kompletnie nie ma żadnego znaczenia.