niedziela, 27 stycznia 2013

Naturalnie


Podstawą klasycznego ubioru jest materiał, z jakiego jest wykonany.

W ciągu ostatnich 20 lat polskie półki sklepowe zapełniły się tanimi ubraniami produkowanymi w Azji Wschodniej wykonanymi ze sztucznych lub syntetycznych materiałów. Popularność sieci odzieżowych oferujących repliki aktualnych trendów z domów mody w przystępnych cenach nie dziwi w kraju, który wcześniej przez wiele lat miał bardzo ograniczony kontakt z cywilizowanym światem.

Natura górą

W szale zakupowym rzadko sięgamy do głęboko ukrytych metek przedstawiających skład materiału. A szkoda. To właśnie materiał, z jakiego jest wykonane ubranie, decyduje o jego wyglądzie, sposobie układania się i trwałości. Szeroki opis gatunków i rodzajów materiałów można znaleźć np. tutaj. Dzisiejsza technologia pozwala na stosowanie szerokiej gamy sztucznych lub syntetycznych materiałów, które niejednokrotnie są miłe w dotyku i wabią pięknymi kolorami. Niestety, czar pryska często już po kilku pierwszych praniach. 

Jaka jeszcze jest przewaga naturalnych materiałów?  Mają właściwości oddychające, regulujące temperaturę, pozwalające na absorpcję wodę i antybakteryjne (więcej). Po prostu lepiej współgrają z ludzkim ciałem. Dodatkowo, dla osób o szczególnie wrażliwej skórze, nie powodują zmian alergicznych. W tym temacie jest już jakaś świadomość - gdy pytam w sklepach o ubrania wykonane z naturalnych materiałów, najczęstszą odpowiedzią, jest pytanie, czy jestem uczulona... 

Pierwsze kroki

Moim pierwszym krokiem zatem w kierunku poprawy własnego wizerunku było właśnie przejrzenie zawartości szafy pod kątem składu materiałów. Pierwotnie chciałam pozbyć się wszystkich ubrań, które zawierają materiał inny niż naturalny. Okazało się to niemożliwe - zostałabym z niemal całkowicie opustoszałą szafą. Ograniczyłam selekcję zatem do ubrań w całości wykonanych ze sztucznych lub syntetycznych materiałów. Ubrania z domieszkami na razie wciąż mi służą. Do czasu, aż powiększę zasoby ubrań wykonanych wyłącznie z naturalnych materiałów.

Ograniczyłam również znacznie ilość ubraniowych zakupów. Okazało się bowiem, że jeśli poszukujemy ubrań z naturalnych materiałów, wybór jest bardzo mały. W zasadzie w sieciowych sklepach odzieżowych, zarówno z markami zagranicznymi, jak i polskimi, nie mamy czego szukać. Można co prawda wyszperać tam wartościowe rzeczy w dobrej cenie. Jest to jednak czasochłonne i wymaga dużej asertywności w rozmowach ze sprzedawcami, którzy raz po raz przekonują, jak funkcjonalne są sztuczne czy syntetyczne materiały.

Na razie odczuwam pozytywne konsekwencje mojego postanowienia. Przyjęcie tego jednego i bardzo prostego kryterium sprawiło, że spędzam mniej czasu na zakupach i podejmuję bardziej trafione decyzje, tzn. nie żałuję wyboru po przyjściu do domu, co zdarzało mi się wcześniej. Dodatkowo, komfort noszenia naturalnych materiałów jest bardzo wysoki. Zwiększa to pewność siebie, tak potrzebną w codziennych biznesowych sytuacjach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz sprawia, że moje serce bije szybciej :*
Every comment makes my heart beat faster :*