sobota, 5 stycznia 2013

Błysk

Jak bardzo podświadomość rządzi naszymi decyzjami? Jak istotne jest pierwsze wrażenie? Skąd wiemy, często w ciągu krótkiej chwili, że nowo poznana osoba stanie się nam bliska? Skąd się bierze intuicja i czym jest? Kiedy kierujemy się stereotypami?

Te i wiele innych zagadnień analizuje Malcolm Gladwell w swojej książce "Blink. The power of thinking without thinking" (w polskim tłumaczeniu "Błysk", wydawnictwo Znak). Z pewnością - interesujące. Ale jak się to ma do tematu bloga - klasycznego kobiecego ubioru i profesjonalnego wizerunku? 


Błoga nieświadomość

Do momentu przeczytania tej książki żyłam w błogim przeświadczeniu, że wygląd nie ma większego znaczenia. W pracy - liczy się przede wszystkim doświadczenie, wiedza i umiejętności interpersonalne. W życiu prywatnym istotne są - otwartość, szczerość i empatia. Oczywiście wiedziałam, że należy dbać o wygląd, różnicować stroje w zależności od okoliczności. Nigdy jednak nie przywiązywałam do zewnętrznych atrybutów większej wagi.

Aż do czasu, gdy będąc w podróży służbowej na Florydzie nie natknęłam się na małą księgarnię, gdzie książka "Blink" była silnie promowana. Autor, Malcolm Gladwell, zaczął nad nią pracować w momencie gdy zauważył, że po zapuszczeniu włosów (a ma je dość kręte) jest częściej zatrzymywany przez policję. A jest przykładnym amerykańskim obywatelem. Raz nawet został zatrzymany ponieważ patrol uznał go za podobnego do lokalnie poszukiwanego złoczyńcy. Zdarza się, można powiedzieć. Jednak po bliższym zapoznaniu się z portretem pamięciowym przestępcy - okazało się, że ten w ogóle nie jest do autora "Blink" podobny. Malcolm Gladwell ze swoją bujną czupryną po prostu wyglądał podejrzanie.

Książka pełna jest przykładów tego, jak wygląd wpływa na nasze życie, karierę, sukces lub porażkę. Uświadamia, że pomimo niezliczonej ilości narzędzi, technologii, umiejętności, wiedzy... - i tak to nasza podświadomość i intuicja w dużej mierze kieruje naszymi działaniami. Im więcej informacji gromadzimy, tym bardziej jesteśmy bezbronni wobec procesu decyzyjnego.

Błysk

Intensywnie pracuję nad swoim rozwojem zawodowym. "Blink" uświadomił mi, że oznacza to również konieczność zwrócenia większej uwagi na wygląd. Zdałam sobie sprawę, że to, jak się prezentuję, decyduje o tym jak inni mnie postrzegają. W rezultacie - zainteresowałam się klasyczną elegancją w ubiorze. Ta - jako zbiór od wieków ukształtowanych reguł - jest domeną świadomych siebie mężczyzn o określonym statusie społecznym i majątkowym. Historia i współczesność dostarcza również wielu pozytywnych przykładów kobiet stosujących zasady klasycznej elegancji w życiu codziennym i traktujących wizerunek jako istotny element kształtowania swojej kariery czy rozwoju zawodowego. Jednocześnie wiele zasad w tym zakresie jest uniwersalnych - do nich chcę się odnosić kształtując swój styl.    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz sprawia, że moje serce bije szybciej :*
Every comment makes my heart beat faster :*