czwartek, 11 września 2014

Jak kobiety w polityce dbają o swój wizerunek?


Polityka to bardzo wymagająca dziedzina życia społecznego. Politycy są ciągle wystawiani na pytania, błysk fleszy, a ich zdjęcia obiegają w mgnieniu oka cały świat.

W ostatnich rozmowach na szczycie w Mińsku w kontekście kryzysu na Ukrainie wzięła udział także (była już) szefowa dyplomacji UE - Catherine Ashton. Wśród innych znakomitych polityków uczestniczyła w debacie o przyszłości jednego z największych krajów w Europie. 

Czy było to ważne spotkanie? Czy za plecami uczestników widzimy flagi narodowe poszczególnych państw? Czy na to spotkanie patrzył ze wstrzymanym oddechem cały świat?

Jednak dla pani Ashton nie była to wystarczająco ważna okazja by założyć klasyczny elegancki strój. Niestety, gdy zobaczyłam relacje z tego spotkania, nic innego nie przykuwało mojej uwagi jak ten dziwny płaszcz, który miała na sobie szefowa dyplomacji UE. 

Długo można by rozpisywać się na temat protokołu dyplomatycznego, który ściśle określa, jaki strój należy dobrać do poszczególnych okazji. Nie trzeba skończyć Akademii Służby Zagranicznej i Dyplomacji, by stwierdzić, że strój pani Ashton nie mieście się w żadnych, nawet najbardziej liberalnych, ramach.

Poza wszystkim, taki strój działa na niekorzyść samej zainteresowanej. Niestety - wygląda ona jak kwiat przypięty do kożucha w towarzystwie pozostałych polityków, którzy jedni w lepiej skrojonych garniturach, inni w gorzej - ale jednak do powagi sytuacji dostosowują się strojem.

Dotykamy tu moi mili bardzo ważnego aspektu kreowania wizerunku - musi być on ADEKWATNY DO ZAJMOWANEGO STANOWISKA I SYTUACJI. Jak widać na zdjęciu - wyróżnianie się jest w określonych warunkach niestosowne i niegustowne.

Żeby jednak nie kończyć pesymistycznie tego posta - co jest zupełnie nie w moim stylu - nowa szefowa dyplomacji zdaje się prezentować nieco lepsze wyczucie. Już wcześniej zauważyłam, ze dobrą szkołą stylu dla kobiet w biznesie i polityce mogą być obrady włoskiego parlamentu.Pani Fedrica Mogherini prezentuje styl, który godny jest naśladowania. 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy komentarz sprawia, że moje serce bije szybciej :*
Every comment makes my heart beat faster :*